Spawarka inwertorowa

>> poniedziałek, 23 lutego 2009Przekształtniki spawarkowe (inwertor wzmocnienia prądowego)

W nowoczesnych spawarkach wykorzystuje się również układy energoelektroniczne. Zapewniają one pewną , i lepszą prace tak na pozór przydatnego urządzenia, jakim jest spawarka inwertorowa. Spawarka inwertorowa od innych, tradycyjnych spawarek różni się praktycznie wszystkim. W tradycyjnych spawarkach wykorzystane zostały transformatory dużych gabarytów, dużej mocy, których zadaniem było utrzymanie niskiego napięcia po stronie wtórnej, a zarazem dużego prądy, niezbędnego do zapalenia się łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą spawalniczą, a masą, czyli spawanym elementem. Uzwojenie wtórne było wykonane z bardzo grubego druta miedzianego, w spawarkach większej mocy wykorzystywany był płaskownik miedziany.


Obecnie rynek podbijają spawarki inwertorowe – lekkie, proste obsłudze, nie obciążające aż do tego stopnia, co tradycyjne sieci elektrycznej. Przykładowo spawarka o mocy rzędy 80 A warzy w granicach 1,2 kg, natomiast model o prądzie spawania rzędu 150 A waży ok. 3 kg. Spawarki te znajdują swoje szerokie zastosowanie w wielu serwisach hydraulicznych, drobnych warsztatach etc.


Spawarka inwertorowa składa się z transformatora, w spawarkach małych jest to transformator elektroniczny, natomiast w spawarkach większych jest to transformator toroidalny o dosyć znacznej mocy, stronę górnego napięcia włącza się do sieci elektrycznej poprzez odpowiednie zabezpieczania, natomiast stronę wtórną z Kolektorami tranzystorów wykorzystanych i połączonych w układzie wzmacniacza prądowego. Złącze emitera zabezpiecza się rezystorem 0,1 Ω 10 W i łączy się je wspólnie.

Przekształtnik spawarkowe można rozbudować w szerokim zakresie, gdyż jest to dosyć plastyczne urządzenie od strony elektronicznej, inwestor może dodać moduł kontroli prądy pobieranego przez spawarkę, moduł anti-stick, którego zadaniem jest zapobieganiu częstemu efektowi sklejania się podczas procesu spawania elektrody z spawanym materiałem, moduł ten, jeżeli wykryje zbyt duży prąd w elektrodzie dodatniej spawarki zaczyna obniżać jej prąd i nieznacznie podwyższać napięcie, co sprawia, że elektrodę łatwo jest oderwać i nie powoduje ona w tym Momocie przepływu nadmiernego prądu w spawarce, takie modułu są produkowane przez firmę design Office, produkującą dosyć dobre akcesoria elektryczne i energoelektroniczne.

1 komentarze:

Anonimowy,  31 grudnia 2009 13:20  

stary gratuluje zaciecia spawalniczego, jezykowego natomiast niekonmiecznie - przeczytaj raz jeszcze to co tu w bolach napisales..pozdro

Prześlij komentarz

ARCHIWUM